Dom ma być wygodny, przytulny oraz funkcjonalny, dlatego inwestorzy tak dużą wagę przywiązują do wyboru właściwego projektu. Jednorodzinny budynek nie musi być bardzo duży by spełnić oczekiwania przyszłych domowników, warto natomiast wziąć pod uwagę potencjalne zmiany w przyszłości. Jaki projekt domu będzie najodpowiedniejszy?
Parterowy czy piętrowy?
Dom parterowy jest o tyle wygodny, że nie ma w nim schodów, co bardzo sprawdza się przy małych dzieciach i osobach starszych albo z niepełnosprawnością. Jeśli jednak dom jest duży, będzie problem z sensownym rozmieszczeniem ciągów komunikacyjnych, dlatego najwygodniejsze okazują się domy parterowe o małym metrażu, do maksymalnie 120-130 metrów kwadratowych.
Dom piętrowy jest idealny dla większej rodziny, można też z czasem taki budynek podzielić na dwa niezależne mieszkania, jeśli jego powierzchnia jest odpowiednio duża. Dom z dodatkowym piętrem jest też polecany w sytuacji, gdy działka budowlana jest mała.
Jaka powierzchnia użytkowa?
To jedna z najważniejszych kwestii przy budowie domu. Obecnie inwestorzy wybierają raczej mniejsze domy niż rozległe rezydencje, a na projektyzwizja.pl można znaleźć wiele atrakcyjnych projektów, które mimo skromnego metrażu zapewniają wygodne mieszkanie. W przypadku tradycyjnej rodziny wystarczy dom o powierzchni użytkowej w granicach 100-140 metrów kwadratowych, przy czym równie istotne jak sam metraż jest rozmieszczenie pokoi. Warto też sprawdzić, czy ewentualne przeróbki w przyszłości będą trudne do przeprowadzenia, na przykład podział jednego dużego pokoju dziecięcego na dwa oddzielne.
W jakim stylu ma być dom?
Estetyka domu jest równie ważna co jego funkcjonalność. W ładnym domu lokatorzy czują się po prostu dużo lepiej, niemniej lepiej przy wyborze stylu nie kierować się wyłącznie aktualną modą, a raczej osobistymi upodobaniami. Najbezpieczniejszą opcją jest zawsze klasyka, dobrym wyborem jest także styl nowoczesny, wyróżniający się minimalistyczną bryłą i wysokiej jakości materiałami wykończeniowymi.
Czy warto budować dom energooszczędny?
Domy jednorodzinne coraz częściej są pasywne albo energooszczędne. Ich budowa rzeczywiście jest nieco droższa, ale za to oszczędza się na rachunkach, ponieważ w takich domach korzysta się z odnawialnych źródeł energii, a straty ciepła są minimalizowane dzięki szczelnej izolacji i rekuperacji.