Masz do wydrukowania ważny dokument i właśnie w tym momencie Twoja drukarka postanawia odmówić Ci posłuszeństwa? Jedni mówią, że to złośliwość rzeczy martwych, inni – nieznajomość posiadanego sprzętu. Zobacz, jakie są najczęstsze uniwersalne awarie w drukarkach oraz rozróżniane ze względu na ich typ.
Zaschnięty tusz w drukarce – jeden z najczęstszych problemów atramentówek
Jedną z najczęstszych usterek jest zaschnięty tusz w drukarce. Tusz może zasychać z różnych powodów, np. ze względu na przeterminowany atrament, czy zbyt rzadkie używanie drukarki. Przyczyną może być również ponowne napełnianie pojemników, przez co do środka dostaje się powietrze. Jeszcze jednym powodem jest przechowywanie tuszu do drukarki w pobliżu źródła ciepła, np. grzejnika.
Zaschnięty tusz w drukarce może przysporzyć sporo kłopotów, zwłaszcza gdy pilnie potrzebujesz coś wydrukować. Na szczęście są sposoby, które pomogą Ci się z nim uporać. Podstawową metodą jest uruchomienie programu czyszczenia głowic. Jeśli chcesz mieć jednak pewność, że cała procedura zostanie wykonana poprawnie, to zdaj się na pomoc specjalistów.
Zaschnięty tusz w drukarce może pozostać tylko niemiłym wspomnieniem, jeśli wdrożysz w życie kilka nawyków. Po pierwsze, regularnie korzystaj z drukarki, drukuj nawet jedną kartkę raz na 3-4 tygodnie. Po drugie, nie kupuj tuszu na zapas. Dzięki temu nie będziesz przechowywać produktów, które mają krótszą datę przydatności. Po trzecie, możesz też zakupić drukarkę laserową, w której materiałem eksploatacyjnym jest toner. Problem zasychającego tuszu nie dotyczy urządzeń laserowych.
Drukarki laserowe – jakie awarie są najpowszechniejsze?
Mimo że drukarki laserowe rzadziej ulegają awariom, to nie są od nich całkowicie wolne. Użytkownicy drukarek laserowych miewają problemy z drukowaniem, zwłaszcza w sytuacjach, gdy drukarka zamiast estetycznego wydruku, wypuszcza zgniecione kartki. Zacznij zawsze od sprawdzenia podajnika papieru i zweryfikowania, czy wszystkie kartki dobrze wyglądają i czy nie zgniotły się wcześniej. Jeśli nie widzisz problemu gołym okiem, to wtedy potrzebna będzie opinia specjalisty.
Powszechnym problemem dotyczącym drukarek laserowych jest także problem z widocznością materiałów eksploatacyjnych bezpośrednio po ich wymianie. Oznacza to, że mimo wymiany tonera, drukarka laserowa nie odnotowała tego faktu. Częstym rozwiązaniem tego problemu jest reset stanu tonera. Sposób resetowania stanu tonera zależy od modelu posiadanej drukarki. Szczegółowe wskazówki znajdziesz w instrukcji od producenta.
Jakie jeszcze problemy mogą pojawić się przy drukowaniu?
To jeszcze nie koniec niespodzianek, jakie może sprawić urządzenie drukujące. Częstą usterką drukarek są również brudne pasy na wydrukach. Jeśli Cię to spotkało, to zacznij od ustalenia przyczyny usterki poprzez zweryfikowanie, w którym dokładnie miejscu pojawiają się pasy. Drukowanie nieestetycznych wzorów może być związane na przykład z zabrudzoną głowicą LED, którą wystarczy po prostu wyczyścić.
Częstą awarią drukarek jest najbardziej oczywista kwestia – drukarka przestała drukować! Jeśli Cię to spotkało, to zacznij od sprawdzenia, czy drukarka jest odpowiednio podłączona. Jeśli tak, to zweryfikuj, czy na pewno wszystkie kable podłączone są odpowiednio i nie są zepsute. Jeśli wyglądają na sprawne, to sprawdź jeszcze aktualność sterowników. Kolejną oczywistą kwestią, o której warto jednak przypomnieć, jest sprawdzenie, czy w drukarce na pewno znajduje się papier. A jeśli tak, to czy przypadkiem się nie zagiął? Wreszcie, sprawdź również, czy wszystkie tusze lub tonery są prawidłowo zainstalowane, czy nie są uszkodzone lub podczas instalacji nie zostały na nich taśmy ochronne. Dopiero gdy sprawdzisz te wszystkie podstawowe kwestie i drukarka nadal nie działa, to spróbuj skontaktować się ze specjalistą w celu rozwiązania problemu.