Rodzaje wanien łazienkowych

Wanna w łazience to bardzo ważny element wyposażenia, dlatego też decydując się na zakup, należy sprawdzić ich bogatą ofertę. Wanna do łazienki trafia na długie lata, powinna więc być wytrzymała, solidnie wykonana i rzecz jasna pasująca do aranżacji.

Z jakich materiałów wykonane są wanny łazienkowe?

Wanny można podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane:

Najczęściej z nich wybierane są wanny akrylowe oraz metalowe. Jeśli interesuje Cię zakup wanny i chcesz im się bliżej przyjrzeć, warto spojrzeć w bogatą ofertę sklepu Świat Łazienek XXI wieku.

Wanny akrylowe

Wanny akrylowe wykonane są z wysokiej jakości akrylu, zwłaszcza te z akrylu litego lub z dodatkiem żywicy poliestrowej z włóknem szklanym. To twardy materiał, odporny na działanie środków chemicznych, zarysowania i uderzenia. Ich ogromną zaletą jest długie utrzymywanie ciepłej wody oraz tłumienie hałasu podczas nalewania. Warto dodać, że na takiej wannie nie pojawią się przebarwienia, ślady rdzy i zacieki wapienne. Kiedy wybierasz wannę, zwracaj uwagę na jej markę, tylko dzięki temu będziesz mieć wannę akrylową z jej wszystkimi zaletami.

Wanny żeliwne emaliowane

Wybór wanny żeliwnej to gwarancja wytrzymałości przez dziesięciolecia, najczęściej w niezmienionym stanie, o ile użytkownik trzyma się zasad jej pielęgnacji. Wanny te są łatwe w utrzymaniu, bardzo odporne na uszkodzenia i tak jak wanny akrylowe długo trzymają ciepłą temperaturę wody, choć same w dotyku puste wanny są zimne. Wanny żeliwne są odporne na promienie UV, w związku z czym nie blakną ani nie matowieją. Poza tym są ognioodporne. Niestety w porównaniu z wannami akrylowymi są bardzo ciężkie.

Wanny metalowe emaliowane

Stalowe wanny emaliowane cechuje wysoka wytrzymałość na zarysowania i uderzenia, są także odporne na ujemne działanie środków chemicznych. Dostępne w wielu kształtach i wymiarach, a także kolorach. Lżejsze od wanien żeliwnych, cięższe od akrylowych. Niestety ich wadą jest to, że woda w wannie dość szybko się wychładza. Jest wyjście z tej sytuacji, jeśli wmontuje się ją w specjalną styropianową obudowę.

Wanny z tworzywa

Wanny z tworzywa sztucznego (ABS, akrylowane) mają zalety wanny akrylowej, są jednak od nich tańsze i posiadają mniejszą ochronę przed uderzeniami i zarysowaniami, a to przecież przy wieloletnim użytkowaniu ma ogromne znaczenie.

Wanny można podzielić także ze względu na kształt (prostokątne, narożne, okrągłe, owalne) oraz na wanny z hydromasażem lub bez. Przed zakupem należy sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest najważniejsze i jakie posiada się priorytety, a w razie wątpliwości konsultanci w sklepie Świat Łazienek XXI w. odpowiedzą na nurtujące pytania.