Jak długo rozkładają się śmieci?

ile lat rozkłada się plastik

Współczesne społeczeństwa przestały być obojętne na losy planety. Nic dziwnego, bo naukowcy od wielu lat biją na alarm, a poziom zanieczyszczenia stale rośnie. Opady produkujemy w zastraszającym tempie, a środowisko zanieczyszczone jest nimi do granic możliwości. Dlatego też od lat poszukuje się sprawdzonych sposobów na utylizację, przetwarzanie i ponowne wykorzystanie śmieci. To ile rozkłada się guma do żucia czy plastik przestaje mieć znaczenie, jeśli danym materiał można kolejny raz wykorzystać, by nie stanowił on zagrożenia dla środowiska naturalnego i organizmów w nim żyjących.

Powolny rozkład śmieci nieorganicznych

Rozkład śmieci zależy od kilku różnych czynników. Na czas rozkładu wpływają np. temperatura i wilgotność powietrza, a także wielkość odpadu czy rodzaj materiału, z którego został on wykonany. Jedno wiadomo – śmieci nieorganiczne rozkładają się bardzo długo. To z kolei stanowi duże zagrożenie dla środowiska naturalnego. Wystarczy bowiem spojrzeć na listę ukazującą, ile rozkładają się śmieci wykonane z różnych materiałów, by uświadomić sobie skalę problemu. Jak pokazują statystyki, typowy Polak produkuje ponad 300 kg śmieci rocznie.

Rozkład śmieci w czasie nie przebiega tak szybko, by planeta mogła poradzić sobie z zaśmiecającymi ją hałdami odpadów. Odpady pochodzenia naturalnego rozkładają się znacznie szybciej. Wyrzucenie obierek czy skórek z owoców nie stanowi tak dużego zagrożenia, jak plastikowa butelka, rzucona do przydrożnego rowu. Rozkład odpadów nieorganicznych przebiega znacznie wolniej. Stanowią one również znacznie większe niebezpieczeństwo.

ile rozkłada się papier

Od czego zależy czas rozkładania się śmieci?

 

Rozkładanie się odpadów w wysokiej temperaturze i przy dużej wilgotności powietrza nabiera szybszego tempa, niż ma to miejsce w klimacie suchym. Niemniej jednak w dalszym ciągu są to procesy powolne, ciągnące się przez dziesiątki, a nawet setki kolejnych lat. Jak już zostało wspomniane, to jak długo rozkładają się śmieci, zależy również od materiału, z którego zostały wykonane. Rozkładanie się śmieci papierowych przebiega znacznie szybciej niż rozkładanie śmieci plastikowych. Różnica występuje również w przypadku odpadów organicznych i nieorganicznych.

Rozkład plastikowej butelki może trwać setki lat, podczas gdy skórka z obranych owoców czy warzyw zutylizuje się w środowisku stosunkowo szybko, użyźniając przy tym glebę. Nie ulega wątpliwości, że proces rozkładu materiałów zależy również od wielkości poszczególnych przedmiotów. Odpowiedź na pytanie, ile lat rozkłada się szkło, będzie na pewno inna, niż ta ile rozkłada się plastikowa butelka, a nawet jak długo rozkłada się człowiek. Jak widać, rozkład odpadów w środowisku zależy od wielu czynników, choć w każdym przypadku trwa on zbyt długo, by środowisko mogło sobie poradzić bez odpowiedzialnych i racjonalnych zachowań ze strony człowieka.

ile rozkłada się plastik

Ile rozkłada się guma do żucia?

Odpowiedź na pytanie, ile rozkłada się guma do żucia z pewnością będzie dużym zaskoczeniem dla wszystkich, którzy nigdy nie zapoznali się z tym tematem. Jak się bowiem okazuje, ten pozornie niewielki przedmiot może rozkładać się nawet 5 kolejnych lat. Wystarczy wyobrazić sobie, ile osób żuje codziennie przynajmniej jedną gumę, by zdać sobie sprawę ze skali problemu.

ile rozkłada się plastikowa butelka

Ile rozkłada się papieros?

Papierosy są niezdrowe nie tylko dla palaczy, ale również i dla środowiska. Jak pokazują badania, rozłożenie samego filtra trwa aż 5 lat. Tyle samo rozkładają się trujące substancje, zawarte w każdym papierosie. Jednak to jeszcze nie wszystko. Prawdziwą odpowiedzią na pytanie, ile rozkładają się odpady, powstałe z niedopałków papierosów, jest aż 12 lat. Tyle właśnie tyle może zająć środowisku poradzenie sobie ze wszystkimi elementami, wchodzącymi w skład typowego papierosa.

ile rozkłada się szkło

Ile rozkłada się papier?

Czas rozkładania się śmieci papierowych zależy od wielu czynników, przede wszystkim od klimatu. W sprzyjających warunkach rozkład papieru może trwać kilka tygodni. Jak długo rozkłada się papier w niesprzyjającym klimacie? Na ogół czas ten wynosi ok. pół roku. Zamiast wyrzucać papier, warto przeznaczyć go na makulaturę, z której powstaje np. niezbędny w każdym domu papier toaletowy.

rozkład odpadów

Ile rozkłada się plastik?

Różnego rodzaju tworzywa sztuczne, w tym plastik, rozkładają się przez dziesiątki, a nawet setki lat. To prawdziwa katastrofa dla środowiska. Ile lat rozkłada się plastik? Czasem 100, a czasem nawet 1000 lat! To, jak długo rozkłada się plastik, zależy również od wielu czynników. Dobrym przykładem jest chociażby butelka plastikowa rozkład tego typu produktu wynosi nawet 450 lat. To, ile lat rozkłada się plastikowa butelka idealnie pokazuje, jak bardzo zanieczyszczamy nasze środowisko.

Stały się one bowiem nieodłączną częścią naszej codzienności, a ich utylizacja przynosi spore problemy. Podobnie sytuacja wygląda z foliowymi torebkami, dostępnymi we wszystkich sklepach. Rozkład torebki foliowej w środowisku trwa z reguły aż 400 lat. W tej kategorii nieco lepiej prezentuje się puszka aluminiowa rozkład tego materiału trwa bowiem od 80 do nawet 200 lat. Jak widać, rozkład plastiku to duże wyzwanie dla środowiska. Nic dziwnego, że nie potrafi sobie ono poradzić z ilością odpadów, które codziennie produkują ludzie na całym świecie. To, ile lat rozkłada się plastik, najlepiej obrazuje konieczność zmiany nawyków i wzięcia odpowiedzialności za zmiany, jakie dokonują się w klimacie pod wpływem naszych działań.

rozkład śmieci w czasie

Ile rozkłada się szkło?

W tym przypadku nie ma optymistycznej odpowiedzi. Jedni twierdzą, że natura potrzebuje na to 4000 lat, inni natomiast, że nie jest ona w stanie poradzić sobie z tego typu materiałem. Nie można więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi ani na pytanie, ile rozkłada się szkło, ani czy w ogóle rozkłada się ono w środowisku.

rozkład śmieci

Ile lat rozkłada się opona?

Gumowe opony rozłożą się z reguły przed upływem 100 lat. Badacze twierdzą, że odpowiedź na pytanie, ile lat rozkładają się śmieci tego rodzaju, waha się w granicach ok. 80 lat.

rozkładanie się śmieci

Ile rozkłada się bateria?

Rozładowane baterie należy oddać w miejsca, które są do tego celu przeznaczone. A wszystko dlatego, że zawierają one sporą ilość szkodliwych substancji, mogących przyczynić się do skażenia środowiska. Niewielkich rozmiarów bateria rozłoży się w nim dopiero po upływie 100 lat.