Maszyny takie jak wózki widłowe są dzisiaj absolutnie niezastąpione. Przydają się w wielu obszarach przemysłu i nie tylko. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieją różne rodzaje wózków. Warto zwracać uwagę na typ wózka, dostosowując go do danej specyfiki pracy. Sprawdźmy, jakie wózki są dzisiaj najczęściej spotykane i czym się cechują. Czego dotyczą różnice pomiędzy wózkami? Poniżej wyjaśniamy te i inne wątpliwości.
Wózki widłowe i ich napędy
Należy wyjaśnić, że wózek widłowy to pojazd silnikowy. Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, w wózkach widłowych występują różnorodne napędy. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest silnik spalinowy. Dostępne są dzisiaj wózki widłowe zasilane benzyną, a także modele z silnikami wysokoprężnymi. Alternatywnym rozwiązaniem są wózki elektryczne.
Spalinowe wózki widłowe to przeważnie modele tańsze – zarówno w sprzedaży, jak i wynajmie. Ich wadą jest emisja spalin, które zanieczyszczają powietrze. Tego typu wózki gorzej sprawdzają się w zamkniętych pomieszczeniach, ze względu właśnie na emitowane zanieczyszczenia. Niemniej bywają użytkowane w wysokich halach produkcyjnych i magazynowych. Bardzo dobrze spisują się na placach budowy. Natomiast wózki widłowe elektryczne są o wiele bardziej ekologiczne, nie emitują spalin i są ciche. Tym samym można je stosować w zasadzie wszędzie.
Wózki widłowe i ich maszty
Każdy wózek widłowy posiada maszt, czyli część odpowiedzialną za podnoszenie i transport ładunku. Najpopularniejsze są wózki widłowe klasyczne, z masztem przednim lub bocznym. Pierwszy typ to wózki, w których masz jest zlokalizowany przed kierowcą, w przedniej części pojazdu. Masz boczny zlokalizowany jest z boku i wyróżnia się większymi możliwościami w zakresie gabarytów transportowanego ładunku.
Ponadto dostępne są również między innymi wózki widłowe jezdniowe podnośnikowe o dużym zasięgu wideł. Stosuje się też wózki wysokiego składowania, doskonałe na niejednej budowie i w bardzo wysokich halach magazynowych, ze względu na wyjątkowo wysoki zasięg masztu.