Spacery z dzieckiem – dlaczego są tak ważne?

Choć wydawać by się mogło, że niewiele znaczą, odgrywają istotną rolę w procesie odkrywania świata. Spacery z dzieckiem, bo o nich mowa, powinny być wpisane w codzienność malucha. Dlaczego? Co dają pociechom? Czy każde przedszkole Montessori stawia na spacery?

Przedszkole Montessori – dlaczego spacery z dziećmi powinny być wpisane w codzienność?

Czas z dzieckiem można spędzać na różne sposoby. Jednym z nich są spacery. Z pozoru zwykłe, odgrywają ważną rolę w procesie odkrywania świata przez malucha. Wpływają też na jego rozwój. Dlatego każde przedszkole Montessori zapewnia dzieciom odpowiednią liczbę wyjść, tak aby mogły czerpać jak najwięcej korzyści z przebywania na zewnątrz.

Choć spacery to najprostsza forma aktywności fizycznej, są źródłem wielu korzyści dla rozwijającego się organizmu dziecka. Co dają? Przede wszystkim:

  • pozwalają odkrywać świat i obserwować zmiany zachodzące w otoczeniu,

  • zapewniają maluchowi odpowiednią dawkę ruchu i witaminy D,

  • budują kondycję, koordynację ruchową, motorykę i siłę,

  • ćwiczą postrzeganie, a później także mowę, socjalizację i myślenie przyczynowo-skutkowe,

 • wzmacniają odporność organizmu,

 • poprawiają samopoczucie,

 • wyznaczają rytm dnia i pozwalają oderwać się od codzienności.

Spacery mają niebagatelny wpływ na rozwój dziecka. Dlatego powinny być wpisane w codzienność malucha. Wpływają one pozytywnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Są też świetną okazją, by uwrażliwić dziecko na piękno przyrody i wpoić dbałość o środowisko naturalne. Dlatego przy wyborze przedszkola warto upewnić się, że spacery z dzieckiem stanowią w nim ważny element planu dnia.

Odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu zapewnia każde przedszkole Montessori. Spacery wyznaczają rytm dnia dzieciom. Gwarantują nie tylko zabawę, ale też naukę i rozwój psycho-fizyczny. Dzięki nim maluchy poznają nie tylko świat, ale też możliwości swojego małego organizmu. Ponadto kontakt z przyrodą uspokaja, wycisza i redukuje napięcia w ciele, co pozytywnie wpływa na samopoczucie.