Jaki rozmiar antyramy wybrać do oprawienia plakatu?

Antyrama to praktyczny i niedrogi sposób oprawy zdjęć, plakatów, grafiki lub dyplomów. Brak krawędzi jest jej atutem, ponieważ wzrok odbiorcy całkowicie przykuwa przedstawiony obraz. Dodatkową zaletą antyramy jest jej lekka i bezpieczna konstrukcja. Taki rodzaj oprawy wykorzystywany jest zarówno w barach, restauracjach, prywatnych mieszkaniach, jak i budynkach użyteczności publicznej. Podpowiadamy, jak dopasować antyramę do plakatu i jakie inne oprawy mamy do wyboru.

Jaką wybrać oprawę do plakatów?

Postery przedstawiające nasze zamiłowania, reprodukcje dzieł sztuki lub ciekawe grafiki, to niebanalny sposób na wyrażenie siebie oraz ozdobienie mieszkania. Plakaty możemy umieścić w antyramie lub delikatnej oprawie drewnianej, metalowej, a także z tworzywa sztucznego. Ramy do plakatów powinny charakteryzować się wąską listwą, najlepiej pozbawioną dodatkowych detali, tak aby nie przytłaczały wizualnie działa, które chronią. Mogą być w barwach naturalnych lub nawiązujących do kolorystyki plakatu.

Rama do plakatu, zwłaszcza dużego, powinna być jak najlżejsza – dzięki temu jest łatwa w umieszczeniu na ścianie i stabilnie na niej wisi. Najlżejszą konstrukcją charakteryzują się jednak antyramy z przodem zrobionym ze szkła akrylowego (plexi). Ponadto dostępne są także antyramy z frontem z:

  • tradycyjnego szkła,
  • plexi z powłoką antyrefleksyjną.

Oprawy ze szklanym przodem w razie upadu powoduje powstanie wiele niebezpiecznych odłamków, dlatego taki pomysł nie jest dobrym rozwiązaniem dla pomieszczeń, w których przebywają dzieci i zwierzęta. W takim przypadku lepiej sprawdzi się antyrama do plakatu z plexi, która nie rozbija się nawet w czasie uderzenia, jest odporna na zarysowania, a jednocześnie równie przeźroczysta, jak tradycyjne szkło. Dodatkowo można zdecydować się na front z antyrefleksyjną powłoką ze szkła akrylowego, która odbija światło i sprawia, że odbiór dzieła jest niczym niezakłócony. Dzięki tej specjalnej warstwie papier plakatu lub dokumentów nie ulega żółknięciu pod wpływem promieni UV i wygląda estetycznie, nawet jeżeli jest zawieszony w mocno nasłonecznionych miejscach.

Antyrama do plakatu 50×70 – najpopularniejszy format

Dla dużych plakatów najczęściej jest wybierana antyrama 50×70. Nie ma jednak najmniejszego problemy, jeśli dzieło, które chcemy oprawić, ma niestandardowy wymiar. W internetowym sklepie aluramy.pl możemy zamówić dowolny format oprawy dla swojego plakatu. Ponadto znajdziemy tam duży wybór ram i antyram najwyższej jakości, które nie będą ulegać odkształceniom nawet po wielu latach użytkowania.

W sklepie aluramy.pl dostępne są antyramy zarówno dla bardzo małych, jak i dużych dzieł, w rozmiarach:

  • 84,1X118,9 cm (A0),
  • 59,4×81,1 cm (A1),
  • 59,4×42 cm (A2),
  • 29,7×42 cm (A3),
  • 21×29,7 cm (A4),
  • 10×15 cm,
  • 50×60 cm i wiele więcej.

Oprawa plakatów to nic trudnego!

Możemy kupić ramkę lub antyramę taką jak rozmiar plakatu, lub większą i szerszą od niego o 10 cm. W drugim przypadku pozostawiamy miejsce między posterem a krawędzią oprawy, które należy wypełnić odpowiednio dobranym passe-partout. Zaletą tego rozwiązanie jest odsunięcie plakatu od frontu antyramy lub ramki oraz wyeksponowanie dzieła. Jak oprawić plakat? Poster umieszcza się między frontem oprawy, a jej plecami (wykonanymi najczęściej z płyty HDF) – całość spinana się metalowymi klipsami. Z tyłu ramy oraz antyramy znajduje się kilka haczyków, które umożliwiają zawieszenie plakatu w pionie lub poziomie.

Warto zainwestować w ramkę lub antyramę, które ochronią nasz poster przed wilgocią, szkodliwym działaniem promieni słonecznych i czynników mechanicznych. Odpowiednia oprawa plakatów pomoże też nam go wyeksponować, tak aby przyciągał uwagę odbiorców oraz wyglądał estetycznie.