Magazyn energii – czym jest, jak działa i jakie są jego rodzaje?

Choć magazyn energii w najprostszej wersji znany jest od wielu, wielu lat, u niektórych wzbudza zaciekawienie, jakby był całkowitą nowością. Warto więc wyjaśnić, czym jest i jakie są jego rodzaje, bo występuje w różnych wersjach. Wybór ostateczny jest zwykle uzależniony od zakresu użytkowania danego magazynu.

Choć magazyn energii w najprostszej wersji znany jest od wielu, wielu lat, u niektórych wzbudza zaciekawienie, jakby był całkowitą nowością. Warto więc wyjaśnić, czym jest i jakie są jego rodzaje, bo występuje w różnych wersjach. Wybór ostateczny jest zwykle uzależniony od zakresu użytkowania danego magazynu.

Magazyn energii – co to takiego?

Najprościej mówiąc, magazyn energii to instalacja, która służy do przechowywania energii, przyłączona do sieci i służąca do dostarczania energii elektrycznej do sieci. W związku z tym umożliwia on przechowywanie prądu w sytuacji, w której produkcja energii przez fotowoltaikę przeważa nad zużyciem. Mając magazyn energii, można łatwo zatrzymać wyprodukowaną energię. Tym prostym sposobem można również zyskać całkowitą niezależność, czyli zabezpieczyć się przed przerwami w dostawie energii. Dzięki temu całe gospodarstwo domowe jest odporne na awarie zasilania i inne niespodziewane wydarzenia. Magazyny te mogą także służyć gospodarstwom rolnym i przedsiębiorstwom. Mają dość szerokie zastosowanie.

Sprawdź także: https://e-magazyny.pl/

Rodzaje magazynów energii

Wyróżnia się różne rodzaje magazynów energii. Wśród nich są na przykład mechaniczne, czyli elektrycznie szczytowo-pompowe, sprężonego powietrza oraz koła zamachowe. Zalicza się do nich także magazyny elektromechaniczne, a więc akumulatory oraz ładowalne baterie. Ponadto istnieją magazyny chemiczne – ogniwa paliwowe, tworzenie wodoru albo metalu. Kolejny rodzaj magazynów to magazyny termiczne. Dokładnie akumulacja ciepła jawnego lub utajonego. Są też magazyny elektryczne, czyli superkondensatory. Jak magazyny te działają? O tym poniżej.

Jak działa magazyn energii?

Tak naprawdę magazyny energii istnieją od lat, więc nie są żadną nowością. Z tym że wiele w tej kwestii się zmienia, unowocześnia. Być może właśnie dlatego teraz mówi się na ten temat znacznie więcej i częściej. Najpopularniejszym sposobem gromadzenia i przechowywania energii wytworzonej dzięki odnawialnym źródłom energii, jest wykorzystywanie akumulatorów. Wszystkie rodzaje akumulatorów elektrycznych najpierw gromadzą energię, a później uwalniają ją. To za sprawą odwracalnych reakcji chemicznych. Wśród polecanych są akumulatory litowo-jonowe. Rozwiązanie to przynosi inwestorom mnóstwo korzyści, w związku z czym jego popularność nieustająco rośnie.

Coraz więcej osób decyduje się na domowe magazyny energii. Umożliwiają przechowywanie nadwyżek produkcji energii, by móc zużywać je, kiedy na przykład panele fotowoltaiczne jej nie produkują. Takie magazyny energii pełnią więc bardzo ważną rolę. Przeważnie często cena magazynu wykracza poza możliwości wielu inwestorów. Jednak tym nie należy się zniechęcać. Posiadanie go gwarantuje szereg korzyści. Wpływ na cenę magazynu energii ma między innymi jego moc, skomplikowanie montażu i podłączenia, a nawet sam wygląd. Trudno więc podać tu konkretne kwoty, nie znając potrzeb i oczekiwań inwestora. Warto natomiast przyjrzeć im się bliżej, by mieć stały dostęp do energii w każdych okolicznościach bez wyjątku.

Napisane w kategorii Firma