Jodełka klasyczna to ponadczasowe rozwiązanie dla twojego domu

Jodełka klasyczna wykorzystywana jest w aranżacjach zarówno przez osoby ceniące sobie tradycję jak i uwielbiające nowoczesny design. Te przepiękne, ponadczasowe podłogi, dostępne między innymi w sklepach Super Parkiet nadają się do wnętrz utrzymanych w praktycznie każdym popularnym stylu. Podłoga ułożona w jodełkę klasyczną doskonale uzupełni harmonię pomieszczenia, dodając mu odpowiedniego komfortu i elegancji.

Na czym polega sposób ułożenia jodełki klasycznej?

Montaż jodełki klasycznej polega na łączeniu jednakowych wymiarowo elementów drewnianych, tak, aby krótszy bok jednej klepki stykał się z dłuższym bokiem drugiej klepki pod kątem prostym. Jodełkę klasyczną standardowo układa się w sposób pojedynczy jednak czasem inwestorzy – najczęściej w przypadku gdy wybór padł na wąski parkiet – życzą sobie aby stykające się ze sobą pod kątem prostym pojedyncze klepki zastąpić parą deszczułek w celu uzyskania efektu jodełki podwójnej.

Czym większy element drewniany, tym podłoga staje się bardziej ekskluzywna

Tak się faktycznie dzieje, że większy rozmiar deski czyni podłogę bardziej ekskluzywną, pasującą do nowoczesnych wnętrz. Natomiast jodełka klasyczna ułożona z węższego od deski parkietu lepiej odnajdzie się w mniejszych, bardziej kameralnych pomieszczeniach czy kamienicach.

Jodełka klasyczna w latach 40 i w okresie PRL-u

Ułożenie w jodełkę klasyczną było rozwiązaniem, które w tamtych czasach bardzo często występowało w domowych aranżacjach. Dziś, po latach panowania mody na drewno egzotyczne i coraz to szersze deski ponownie jodełka klasyczna staje się klasyką gatunku. Wielbicieli takiego rodzaju podłóg przybywa. Obecnie w praktycznie każdej kamiennicy inwestorzy postanawiają odnawiać zamontowane wiele lat wcześniej jodełki klasyczne lub jeżeli stan istniejącej posadzki na to nie pozwala decydują się na instalację jodełki na wykorzystując nowe elementy drewniane.

Projektanci wnętrz o jodełce klasycznej

Projektanci wnętrz bardzo chętnie wykorzystują w swoich projektach jodełkę klasyczną, którą często proponują do nowoczesnych jak i klasycznych wnętrz. Jodełka klasyczna bardzo dobrze prezentuje się również w eklektycznych aranżacjach wnętrz – czyli takich, które posiadają elementy wyposażenia z różnych epok lub o innym.

Jaką jodełkę wybrać?

Najpopularniejszym gatunkiem drewna wykorzystywanym do produkcji podłóg od wielu lat pozostaje niezmiennie dąb. I tak też wygląda sytuacja z jodełką klasyczną. W ofercie Super Parkiet oprócz popularnego dębu można znaleźć również jodełki wykonane z jesionu, merbau czy z orzecha amerykańskiego.

Inne jodełki

Jodełka klasyczna znana jest również pod nazwą jodełka angielska czy jodełka sierżant.

Dziś inwestorzy coraz częściej decydują się na jodełki francuskie i jodełki węgierskie. W porównaniu do jodły klasycznej wytworzenie takich jodełek wymaga od producenta przycięcia dwóch końców elementu drewnianego pod kątem 45 (jodła francuska) lub 60 stopni (jodła węgierska). Z powodu dodatkowego podczas produkcji zabiegu jak i powstającego podczas ucinania dużego odpadu taki rodzaj posadzki jest zauważalnie droższy od klasycznej jodełki.