W których krajach dogadasz się po francusku?

Język francuski jest wciąż uważany za jeden z najważniejszych na świecie. Jest on językiem ojczystym dla około 274 milionów ludzi. Warto pamiętać, że spotkamy się z nim nie tylko we Francji, ale również w Belgii i Szwajcarii, w krajach Maghrebu, czyli w Maroku Tunezji, Algierii, Mauretanii, Saharze Zachodniej i Libii, a oprócz tego w Stanach Zjednoczonych i dawnych koloniach w Azji. Z tego względu tłumaczenia francuski cieszą się sporą popularnością. Co warto wiedzieć na temat tego języka i gdzie jeszcze można się z nim spotkać?

Gdzie mówi się po francusku?

Rozprzestrzenienie się języka francuskiego poza Europę jest związane z procesem kolonizacji, który rozpoczął się w XVII wieku. W tym okresie Francja opanowała m.in. środkową część Afryki oraz południowe części Azji, które tworzyły tzw. Indochiny Francuskie. Dziś jest to teren znajdujący się w Kambodży, Wietnamie i Laosie. Jeżeli chcemy posłuchać jak brzmi język francuski w nieco przestarzałej formie, warto udać się do Szwajcarii lub Belgii. Mieszkańcy posługują się bowiem słownictwem i regułami, z którymi rzadko spotkamy się w samej Francji. Oprócz tego kraju, w Europie francuski jest językiem urzędowym w Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii, Monako i we Włoszech (dokładnie w Dolinie Aosty).

Francuski poza Europą

Tłumaczenia francuski mogą okazać się konieczne jeśli wybieramy się do Kanady, a dokładnie do Quebecu, Ontario lub Nowego Brunszwiku. Różnica tkwi jednak w akcencie i intonacji, a także w mowie potocznej. Jeśli chodzi o kraje afrykańskie, lista państw, w których można spotkać się z językiem francuskim jest dość długa.

Tam też występują liczne modyfikacje dotyczące słownictwa i intonacji, w tym uproszczone zasady gramatyki. Trzeba mieć to koniecznie na uwadze wykonując tłumaczenia. Oprócz tego język dotarł nawet na Madagaskar czy Seszele. Dziś francuski cieszy się dość dużą popularnością jako dodatkowy język obcy.