Cykl rozrodczy psa zdecydowanie różni się od tego samego procesu, który zachodzi u innych ssaków, również i u człowieka. Cieczka, czyli faza płodności u samic, występuje przynajmniej dwa razy w ciągu roku. W tym okresie zachowanie naszego pupila znacznie odbiega od tego, które znamy na co dzień. Podobna sytuacja występuje również u psów – czasem nawet właściciele nie mogą poradzić sobie z gehenną, która rozpoczyna się, gdy suki wchodzą w okres rui. Zachowanie psa podczas cieczki suki zmienia się bowiem diametralnie. Dlaczego? Postaramy się wyjaśnić przyczyny takiego stanu rzeczy.
Dziwne zachowanie psa podczas cieczki
Kiedy pies ma cieczkę, jego zachowanie staje się bardzo charakterystyczne. Nie chodzi tutaj tylko o samice, ale również i o samce. Niestety, mylą się ci, którzy uważają, że kieruje nimi wyłącznie miłość. Zakochany pies to wytwór wyobraźni twórców bajek i filmów familijnych dla całych rodzin. W rzeczywistości, gdy suka ma cieczkę, psem zaczynają rządzić feromony płciowe. To właśnie one wydzielane są w trakcie rui. Zakochane psy ciągnie do siebie nie głębokie uczucie, a zwykły instynkt. Tego typu zachowania są bardzo łatwe do rozpoznania.
Kiedy psy mają cieczkę, samce zaczynają zachowywać się bardzo nietypowo. Tracą apetyt, popiskują i za wszelką cenę chcą wydostać się z domu czy mieszkania. Ta nagła potrzeba przestrzeni to nic innego, jak działanie feromonów. Zachowanie psa podczas cieczki suki opiera się na stałym węszeniu, które uwidacznia się zwłaszcza podczas spacerów. Pies chłonie zapachy, zupełnie nie zwracając uwagi na otoczenie. Nasz zakochany pies objawy swojego rzekomego uczucia wykazuje przez kilka kolejnych dni, po czym wszystko wraca do normy.
Jak uspokoić psa, gdy suka ma cieczkę?
Zachowanie psa podczas cieczki suki skrajnie różni się od tego, które znamy na co dzień. Trudno go uspokoić i odwrócić uwagę od tego, do czego wzywa instynkt. Jak się okazuje, jest to jednak możliwe. Przede wszystkim trzeba zadbać o zmianę otoczenia, gdy to, w którym przebywa, zaczyna być dla niego zbyt uciążliwe. Co zrobić, gdy pies ma cieczkę?
Najlepiej udawać się z samcem w przeciwnym kierunku niż tam, gdzie znajduje się obiekt jego pożądania. Warto również zaangażować pupila w różnorodne zajęcia. Idealnym pomysłem na to, jak uspokoić psa, gdy suka ma cieczkę, jest wykorzystanie różnego rodzaju zabawek, odwracających uwagę psa i angażujących jego umysł. Wspólna zabawa, bieganie, trening sztuczek i umiejętności to dobry sposób na spędzenie czasu z pupilem, gdy pojawia się ruja u suki, mieszkającej w niedalekiej odległości od naszego domu czy mieszkania.
Kiedy pojawia się pierwsza cieczka u psa?
To, kiedy suka ma pierwszą cieczkę, zależy przede wszystkim od rasy i wielkości. Cieczka u yorków pojawia się między 6 a 12 miesiącem życia. Większe psy dojrzałość płciową osiągają miesiąc później. Największe psy mogą przechodzić pierwszą cieczkę dopiero po 2 latach od narodzin. Co ważne, cieczka wcale nie oznacza jeszcze gotowości do zajścia w ciążę. Każda ruja u suki to ciężki czas zarówno dla samego zwierzęcia, jak i dla jego właściciela. Gdy pojawia się pierwsza cieczka u suki zachowanie gwałtownie się zmienia, a nieświadomy właściciel jeszcze nie zdaje sobie sprawy, z czym przyjdzie mu się mierzyć.
Jak długo pies ma cieczkę?
To, ile suka ma cieczkę, zależy również od jej wielkości i rasy. W okresie tym można tym można wyróżnić aż cztery fazy. Rozpoczyna ją tzw. faza przedrujowa, po której następuje ruja właściwa. To jeszcze jednak nie wszystkie fazy, składające się na to, ile dni pies ma cieczkę. Po rui właściwej pojawia się bowiem faza trzecia, czyli porujowa.
Cały cykl kończy faza czwarta, nazywana bezrujową. W niej to następuje oczekiwanie na to, kiedy pojawi się następna cieczka czas trwania rui określa się na ogół na 3-4 tygodnie. To, ile pies ma cieczkę, zależy od stanu zdrowia, wieku czy rasy pupila. Wielu debiutujących właścicieli czworonogów chciałoby wiedzieć również, ile razy w roku suka ma cieczkę. Jak się okazuje, u małych ras ruja występuje nawet dwa razy w roku w odległości ok. 6 miesięcy. Co ile pies ma cieczkę, gdy należy do większej rasy? W takim przypadku pojawia się ona nieco rzadziej, bo jeden raz w ciągu roku.
Jak zmienia się zachowanie suki podczas cieczki?
Jak wiadomo, nie da się zachowania psa zamknąć w jeden schemat. Można jednak wyróżnić pewne symptomy, które świadczą o tym, że pies ma cieczkę. Pojawiają się one już przed rują, choć nasilają dopiero w jej okresie. Jak poznać, że suka ma cieczkę? W tym okresie powiększają się sutki psa, a jego srom staje się opuchnięty. Podczas rui, zmiana zachowania staje się wyraźnie widoczna. Gdy rozpoczyna się właściwa cieczka zachowania psa przypomina nieco zaloty. Suczka domaga się pieszczot i wygina pod ich wpływem. Zaczyna również wydzielać zapach, wabiący inne psy. To najlepszy czas dla zajścia w ciążę. Gdy pojawi się cieczka zachowanie suki może stać się również agresywne, o czym powinien pamiętać każdy właściciel.
Jak opiekować się suczką podczas rui?
Gdy pojawia się cieczka u psa zachowanie podyktowane jest szalejącymi hormonami. W tym okresie pojawić się może również krwawienie, a suczka zachowuje się jak pies, choć tego typu zachowania pomylić można z nudą, która również dotyka naszych pupili. Interesującym zagadnieniem jest także cicha ruja u suki, która występuje wtedy, gdy pies nie wykazuje żadnych objawów gotowości, a jest w stanie kopulować z osiągnięciem efektu w postaci ciąży. W każdym przypadku warto zaopiekować się swoim pupilem tak, by niechciana ciąża nie skomplikowała sytuacji. O pewnym zagubieniu właścicieli świadczy często wyszukiwane hasło „cieczka u psa jak sobie radzić?”. Najlepiej zakładać psu specjalne majtki i doglądać go przez cały okres gotowości do zajścia w ciążę.
Jak uniknąć niechcianej ciąży u suczki?
Aby uniknąć niechcianej ciąży u swojego pupila warto wiedzieć, w jakim wieku pies ma cieczkę. W tym okresie można zainwestować we wspomniane już wcześniej majtki, które również ograniczają zabrudzenia, mogące powstać w wyniku krwawienia. Najważniejsza jest jednak szczególna uwaga, jaką należy poświęcić suczce podczas cieczki. Warto wiedzieć także, czy suka po sterylizacji ma cieczkę? Jak się okazuje, prawidłowo przeprowadzony zabieg likwiduje wszystkie objawy tego charakterystycznego dla psa stanu powodując, że jego zachowanie nie zmienia się w ciągu roku.