Jak rozrobić klej do tapet flizelinowych i papierowych?

jak rozrobić klej do tapet

Co jakiś czas w mieszkaniu każdego z nas przychodzi czas na mały remont, aby odświeżyć wnętrza. W tym celu większość ludzi wybiera odmalowanie ścian na świeży kolor – ten sam, co dotychczas bądź całkowicie nowy. Jednak coraz większą popularnością cieszy się tapetowanie ścian; w tej kwestii osoby, które nie posiadają dużego doświadczenia często zastanawiają się jak rozrobić klej do tapet. Jest to czynnik bardzo ważny, gdyż nieodpowiedni dobór proporcji rozrabianego kleju do tapet może skutkować niepowodzeniem.

Samodzielnie tapetowanie

Podczas samodzielnego tapetowania warto najpierw zadbać o zapewnienie sobie odpowiednich warunków do pracy. Ważna jest wystarczająca ilość miejsca i czasu, aby praca szła sprawnie i abyśmy poszczególnymi etapami i elementami pracy nie przeszkadzali sami sobie, co jest stratą cennego czasu. Do tapetowania potrzebne są określone narzędzia, zazwyczaj są to miarka, nożyczki, wiadro i pędzel do kleju, wałek do tapet, miękka gąbka oraz poziomica. Zanim rozrobisz klej do tapet, warto również przygotować powierzchnię ściany. Ściany do tapetowania powinny być suche, gładkie, odtłuszczone oraz zagruntowane odpowiednim środkiem. Istotne jest również, aby zneutralizować alkaliczne tynki betonowe oraz cementowo-wapienne. Pominięcie tego etapu może grozić przebarwieniem tapety.

Najważniejsze jednak jest zagruntowanie ścian, aby zapewnić lepszą wytrzymałość tapety oraz aby ochronić samą ścianę przed niepożądanymi reakcjami chemicznymi. Jeśli na ścianie jest przyklejona tapeta, należy ją koniecznie usunąć przed naklejeniem nowej. Do tego przyda się ciepłą woda, która osłabi wiązanie starego kleju. Jeśli warstwa starej tapety i kleju jest gruba, należy ponacinać ją w wielu miejscach, aby ciepła woda bądź inny środek do odklejania tapet mogły lepiej spenetrować powierzchnię. Przed tapetowaniem bardzo ważne jest również wypełnienie wszelkich pęknięć w ścianie i ubytków w tynku, aby powierzchnia byłą gładka i jednolita.

gotowy klej do tapet

Jak rozrobić klej do tapet – proporcje wody

Proporcje rozrabiania kleju do tapet nie są zawsze jednakowe. Dokładne zalecenia co do proporcji są przede wszystkim zależne od rodzaju kleju oraz tapety. Wytyczne zawsze podane są na opakowaniu produktu. Zalecenia producenta są w tym przypadku bardzo miarodajnym sposobem uzyskania odpowiednich proporcji. Stosowanie jakiejś ogólnej reguły lub zasady może wiązać się z nieprawidłowym wymieszaniem się kleju, a co za tym idzie, tapeta nie przyklei się porządnie do powierzchni ściany i konieczny będzie kolejny remonty i ponowne nakłady czasu i finansów. Proporcje na opakowaniu kleju podane są w różny sposób – czasem dawkami, a w innym przypadku mamy w opakowaniu precyzyjnie odmierzoną ilość kleju na jeden litr wody. W praktyce najlepiej jest wybrać tapetę, jaką chcemy nakleić, do niej dopasować klej, a z opakowania odczytać jak rozrobić klej do tapet proporcje.

jak rozrobić klej do tapet proporcje

Jak rozrobić klej do tapet flizelinowych?

Do położenia tapety flizelinowej potrzebny jest klej do tapet na flizelinie. Taki typ tapet wyróżnia się podkładem zrobionym z włókniny syntetycznej, a jej struktura powoduje nanoszenie kleju inne niż standardowo. Klej nakłada się bezpośrednio na ścianę. Oznacza to, że nie trzeba czekać na wsiąknięcie kleju w tapetę.

Klej powinien cechować się gęstą konsystencją, co często można osiągnąć poprzez pominięcie rozcieńczania. Jednak, jak wspomniano powyżej, wszystko zależy od zaleceń producenta. Aby przygotować klej do tapety flizelinowej niezbędna jest odpowiednia ilość opakowań kleju, woda, długa łyżka lub inne mieszadło, oraz wiadro. Należy uszykować odpowiednio duże, czyste wiadro, które nie posiada żadnych plam i pomieści pożądaną ilość rozrobionego kleju.

Przy rozrabianiu kleju warto mieć na uwadze, że proporcje będą inne zarówno dla tapet gładkich jak i tapet strukturalnych. Wlej do wiadra zimną wodę w ilości, którą producent określił na opakowaniu kleju. Bardzo ważne jest, aby najpierw wlać wodę, a dopiero później dodać proszek! Wsypuj proszek, również według zaleceń producenta i nieprzerwanie mieszaj mieszankę. Następnie odstaw klej na parę minut, żeby konsystencja zmieniła się z płynu w żel, a właściwości klejące zwiększyły się.

jaki klej do tapet winylowych na flizelinie

Jak rozrobić klej do tapet papierowych?

Tak jak przy poprzednim typie kleju, przy rozrabianiu kleju do tapet papierowych należy kierować się wskazówkami od producenta kleju. Niektóre środki należy stosować w proporcji 1 dawki kleju do 20 dawek wody, w przypadku innych dawka wynosi 1 do 40. Kolejne mają w opakowaniu już odmierzoną ilość proszku na jeden litr wody. Niezależnie od proporcji, na opakowaniu powinna widnieć przejrzysta instrukcja jak wymieszać klej i wodę, wraz ze wskazaniem ilości obu tych składników.

klej do tapet flizelinowych

Ile kleju do tapet na litr wody?

Tak samo wygląda sytuacja w drugą stronę – to, ile kleju do tapet użyć na litr wody, również powinno wynikać z zaleceń producenta. Warto jedynie pamiętać o tym, aby przy rozrabianiu kleju do tapet nie dodawać zbyt dużo proszku na raz w zbyt szybkim tempie. Pomoże to uniknąć powstawania grudek. Jeśli jednak grudki się pojawią, należy kontynuować mieszanie, aż do momentu, kiedy mieszanka zrobi się jednolita. Zalecane jest mieszanie w obie strony, aby upewnić się, że składniki dobrze wymieszają się ze sobą.

nowoczesna tapeta

Jaki klej do tapet wybrać?

Wybór kleju do tapet zależy w głównej mierze od tego, jakiej tapety zdecydujemy się użyć. Wachlarz rodzajów tapet jest dość szeroki, występują m. in. Wcześniej wspomniane tapety flizelinowe oraz papierowe, a oprócz tego również tapety winylowe, lateksowe oraz z włókna szklanego.

 

Czy klej do tapet jest szkodliwy?

Klej do tapet jest środkiem składającym się z różnego rodzaju związków chemicznych oraz rozpuszczalników, które w zbyt dużej ilości mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego oczywiście należy zachować szczególną ostrożność przy ich stosowaniu. Środki ostrożności również są zazwyczaj uwzględnione przez producenta na opakowaniu kleju.

tapetowanie pokoju

Czym nakładać klej do tapet?

Do nakładania kleju do tapet wystarczają zazwyczaj proste narzędzia jakimi są pędzle. Warto również zaopatrzyć się w miękką gąbkę, którą będziemy mogli wygładzić już przyklejoną tapetę.

 

Czym zastąpić klej do tapet?

Klej do tapet można ewentualnie zastąpić domowej roboty pastą ze skrobi ziemniaczanej. W tym celu wystarczy zmieszać mąkę ziemniaczaną z gorącą wodą i dokładnie wymieszać. Taki domowy klej do tapet nie gwarantuje nam wytrzymałości.