Niezbędnym elementem każdej drogi są przepusty. Mają one różną wielkość, w zależności od lokalizacji, przeznaczenia oraz rodzaju nawierzchni, a najczęściej wykonuje się je z betonu, co zapewnia konstrukcji trwałość i stabilność. Do czego takie przepusty służą?
Jaka jest rola przepustów drogowych?
Przepust drogowy stanowi część infrastruktury komunikacyjnej. Prefabrykat o przekroju kwadratowym lub prostokątnym inaczej skrzynkowy ma za zadanie, odprowadzanie wody z najbliższej okolicy. Przepusty budowane są przy każdym typie drogi: autostradach, drogach krajowych, miejskich ulicach, szosach, bocznych traktach bez utwardzonej powierzchni. Zamknięte przepusty pojawiają się w obiektach mostowych. Większe przepusty skrzynkowe służą także jako ciągi komunikacyjne oraz przejścia dla dzikich zwierząt zamieszkujących dany teren. Umiejscowienie przepustów powinno się uwzględnić na samym początku projektowania drogi, co ułatwi późniejszą realizację inwestycji – są one w całości schowane pod powierzchnią trasy, mają więc duży wpływ na jej konstrukcję. Każdy przepust musi spełniać warunki techniczne określone w rozporządzeniu ministra infrastruktury.
Jak zbudowany jest przepust drogowy?
Przepusty pojawiały się w konstrukcjach drogowych już wieki temu. Początkowo budowano je z kamienia, potem z cegły, a ze względu na atrakcyjny wygląd takich materiałów, są one wciąż stosowane w niektórych miejscach, zwłaszcza tam, gdzie dominuje historyczna zabudowa. Obecnie zdecydowanie częściej buduje się betonowe przepusty drogowe, które mają znacznie lepsze parametry, dobrze znoszą nawet bardzo intensywny ruch i nie wymagają aż tak częstej konserwacji co konstrukcje z kamieni. Betonowe przepusty nadają się do każdego rodzaju drogi.
Bardzo praktycznym rozwiązaniem są przepusty drogowe z prefabrykatów. Zamówić je można na Sienkiewicz.com.pl, a do wyboru są przepusty skrzynkowe, dwudzielne, z półką, w różnych rozmiarach. Prefabrykaty charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością i nadają się do stosowania na wymagających gruntach, a zastosowanie do ich produkcji betonu o wysokich parametrach, zwiększa ich odporność na korozję i działanie wilgoci. Prefabrykowane przepusty wykonuje się w zakładzie produkcyjnym, po czym gotowe moduły zostają dostarczone na miejsce budowy i można przystąpić do ich montażu.