Trening EMS – jak działa elektrostymulator mięśni?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Elektrostymulacja jest jedną z form elektroterapii, której głównym zadaniem jest pobudzenie nerwów i mięśni, odmawiających współpracy w codziennym życiu. Ów zabieg wykorzystywany jest najczęściej w terapiach leczniczych, bądź zabiegach upiększających i modelujących sylwetkę. To dobry sposób na ujędrnienie ciała, polepszenie krążenia, czy zwiększenie liczby spalanych kalorii, który szczególnie preferują profesjonalni sportowcy i wykwalifikowani rehabilitanci. Dzięki swej skuteczności i szybkości w działaniu, EMS coraz częściej spotkać można na siłowniach, gdzie łączy się ją z tradycyjnymi formami ćwiczeń siłowych i przeplata pomiędzy zwykłą aktywność fizyczną.

Na czym polega elektrostymulacja mięśni?

EMS, czyli Electrical Muscle Stimulation, to przedsięwzięcie, dostarczające do mięśni uprzednio dopasowane impulsy elektryczne, mające na celu wywołanie dodatkowych skurczy i bodźców mięśniowych. Intensywność oraz częstotliwość ów bodźców ustala się w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnych sygnałów, jakie wydobywają się z układu nerwowego.

Metoda ta, jest szczególnie ważna w rehabilitacji pacjentów, którzy mają problemy z osiągnięciem pełnej aktywności fizycznej i tych, ograniczonych ruchowo, w wyniku przebytych chorób, urazów i wypadków. To dobry sposób, aby zapobiec atrofii mięśni i wyleczyć ból, który towarzyszy pacjentowi w sposób ciągły  np. przewlekłe problemy z kręgosłupem. Elektrostymulacja jest pomocą, w przypadku, kiedy pragniemy złagodzić napięcie mięśniowe, obecne w naszym organizmie, bądź poddać się profilaktycznej terapii przeciwzakrzepowej.

Jakie EMS daje efekty? 

Zabieg EMS przynosi wiele zadowalających efektów, które uzyskiwane są w dość krótkim czasie, w całkowicie bezpieczny i bezbolesny sposób. Najważniejszym z nich, jest niepodważalnie poprawa ukrwienia części ciała, na którą zastosowano wcześniej ustalone bodźce, co doprowadziło do jej lepszego odżywienia i poprawy gospodarki hormonalnej na tymże obszarze. Istotnym jest też przywrócenie prawidłowej pracy mięśni po przebytej kontuzji, czy nawet wcześniejszej ingerencji chirurga. Złagodzenie bólu i redukcja częstotliwości jego występowania, to efekt, który zadowoli każdego pacjenta, narzekającego na jego chroniczne występowanie, a dodatkowa poprawa jędrności skóry z tym związana, zadowoli największego sceptyka ów zabiegów.

Poprawa dużej motoryki i zwinności, zapewni profesjonalnym (i nie tylko) sportowcom osiągać jeszcze lepsze wyniki, niż dotychczas i cieszyć się kolejnymi sukcesami, których wcześniejsze zdobycie niekiedy bywało bardzo utrudnione. Aby w pełni cieszyć się efektami, jakie dostarcza elektrostymulacja, należy mieć na uwadze, iż przeprowadzać ją trzeba w seriach dziesięciu zabiegów, które winno się wykonywać codziennie, lub co drugi dzień – to już szczegółowo ustali osoba, przeprowadzająca przez takową terapię.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?

Prawidłowo przebiegająca i wykonana elektrostymulacja w żaden sposób nie może zaszkodzić zdrowiu, jednak przed przystąpieniem do takiego zabiegu, winno się przeprowadzić z potencjalnym pacjentem szczegółowy wywiad, umożliwiający zebranie istotnych informacji. Może niestety okazać się, że posiadane lub przebyte wcześniej choroby będą przeszkoda do jego wykonania.

Najpoważniejszym z przeciwwskazań do rozpoczęcia EMS jest epilepsja, nowotwory i choroby skórne, oraz choroby serca, towarzyszące zainteresowanej nią osobie. Nie można jej wykonać także, w przypadku ciąży, przewlekłego nadciśnienia tętniczego, stanów zapalnych w organizmie i towarzyszącej im wysokiej gorączce, a nawet czasie, w którym występuje menstruacja.

Schorzeniami pozwalającymi na przeprowadzenie ów terapii jest najczęściej osłabienie mięśni i wynikające z niego obniżone napięcie mięśniowe, słaba kontrola zdolności motorycznych organizmu, czy przeciwdziałanie zanikom mięśniowym. W fizykoterapii, poleca się podjęcie ów treningu, by walczyć z SMA (rdzeniowy zanik mięśni), MPD (mózgowe porażenie dziecięce), a także porażeniem nerwu Bella, umiejscowionego bezpośrednio na twarzy.

elektrostymulacja miesni

Komfort i higiena podczas treningu.

Każdy trening EMS – elektrostymulacja mięśni, bez względu na to, na jakie partie ciała został zastosowany i jakich efektów oczekujemy, gwarantuje atmosferę, przepełnioną komfortem w trakcie zabiegu i maksymalnym skupieniem. Wykonywany jest przy użyciu specjalnych akcesoriów, dbających o bezpieczne bodźcowanie mięśni tak, aby ćwiczenia przebywały w pełnej higienie.

Taki zestaw do EMS składa się z kombinezonu do treningu, który nakłada się na własną, przygotowaną do tego bieliznę z bawełny i zestaw wyselekcjonowanych diod, które po podłączeniu do ciała rozsyłają impulsy elektryczne. Nieco rozszerzona wersja może zawierać kamizelkę, skupiająca się na szczegółowym bodźcowaniu okolic klatki piersiowej i kręgosłupa, która jest regularnie dezynfekowana i przygotowywana dla każdego klienta na nowo. Dodatkowo, jeśli wątpimy w czystość sprzętu, zawsze możemy poprosić, aby dezynfekcja odbyła się w naszej obecności i skontrolować jej przebieg osobiście.

Sprzęt i urządzenia EMS.

Prócz podstawowej wersji sprzętów do EMS, istnieje wiele innych wariantów, umożliwiających dokładną elektrostymulację, nawet najbardziej ukrytego mięśnia. W zależności od tego, jaki efekt końcowy pragniemy osiągnąć i czy ma to być usunięcie zastojów limfy i wody w organizmie, czy też wymodelowanie sylwetki i rozbicie niechcianej tkanki tłuszczowej, bądź niwelacja widocznego gołym okiem cellulitu – musimy dobrać urządzenie do tego odpowiednie. Podczas mniejszych zabiegów kosmetycznych, natkniemy się mieszczące się w dłoni masażery do twarzy, które dogłębnie pobudza mięśnie na niej się znajdujące. Ów ręczne masażery, spotkamy najprędzej w salonach kosmetycznych, lub gabinetach oferujących usługi medycyny estetycznej na ograniczonych wielkościowo płaszczyznach ciała.

Jeśli mówimy o specjalistycznej formie treningów EMS, winniśmy zwrócić uwagę na nieco większe maszyny do tego przeznaczone. Ów urządzenia, to wyposażone w kółka, mobilne studia służące profesjonalnym zabiegom, wykonywanym pod nadzorem specjalistów. Aby z nich skorzystać i przy ich pomocy przejść przez cały proces mięśniowej stymulacji, należy udać się do profesjonalnych gabinetów lekarskich, centrum odnowy biologicznej, obficie uposażonych siłowni, czy też gabinetów SPA, mających w ofercie pobudzenie mięśni przy wykorzystaniu elektroniki.

Zobacz profesjonalne urządzenia EMS: https://medikapoland.pl/pl/39-ems